A " Mi a szösz ? " Alkotóműhely több kiállításon is részt vett, és a gyerekek munkáikkal nagy sikereket értek el .
2004 - XII.kerületi Hegyvidék Önkormányzat Folyosó Galéria -
Különdíj: Németh Tamás, Kosik Gergely
2005 - Jókai Mór Általános és Német nemzetiségi iskola- Évzáró kiállítás
2008: Matrica Múzeum - Százhalombatta ( Dávid Művészeti Szabadiskolában készült kézműves munkák)
2008: Karinthy Szalon - Budapest ( Dávid Művészeti Szabadiskolában készült kézműves munkák)
( kiállítás szövege)
A " Mi a szösz?" Alkotóműhely 2003 szeptembere óta működik ezen a helyen.
Miért alakult a műhely ? Azért, hogy a mai gyerekek is felismerjék azt a képességüket, hogy amit ők maguk készítenek az sokkal jobb, nagyobb élmény mint ha azt az üzletben megvennék.Ezekből ugyanúgy lehet építeni, mint a legoból, babázni, öltöztetni, mint a barbi babát és talán nagyobb öröm egy olyan sütőformában sütni a kalácsot húsvétkor, amik ők maguk készítettek.
A játékok eszközök készítése alatt a gyerekek megisnerkednek a különféle anyagokkal és felhasználási módjaikkal.
Sajnos Budapesten kevés az olyan hely, ahol nádat, gyékényt esteleg kukoricacsuhét tudnánk szerezni, gyapjút ványolni, de ha már megismerték az anyagot, akkor bármikor, bárhol tud készíteni valami kedvére való játékot az épp ott találhatóból.
Amellett, hogy megtapasztalják az anyagok, eszközök milyenségét, ismerkednek a régi kultúrákkal is.
Pl. A kender vetés folyamatától a kész fonalig, mi minden történik, kik végezték ezt a könnyűnek nem mondható munkát, erőől a fonások, szövések kapcsán tanultunk.Népviseletekről beszélgettünk és ismerkedtünk vele amikor a Madzagszövést tanultuk, de megismerkedtünk a nomás népek életmódjával, állattartásával is, amikor nemezeltünk. Most már tudjuk mi az a jurta, cigája, merinó, racka juh.
Advent idején a gyertya és a mézeskaláccsosság rejtelmeit, népi ételek készítésekor ( lepcsánka, kitóló kása, vajköpülés ) a régi ételekke, étkezési szokásokkal, régen használt konyhai eszközöket ismerhettük meg és persze el is fogyasztottuk a készített ennivalókat.
Amikor bőrből dolgoztunk felelevenítettük a bőrfeldolgozást a bőrrel dolgozó mestereket. Mit csinál a szűcs, a varga, a tobakos, m is a Szűr, mi a suba. Vesszőből is dolgoztunk mivel már elég nagyok voltak hozzá, eközben megtanulhatták mi mindere használták régen a fűzvesszőt a házak körül, illetve magában a házban ( patics fal, varsa, kukoricagóré)
Játszottunk régi játékokat ( amibe nagy meglepetésre és örömünkre egy két nagypapa is beszállt )csülköztünk, métáztunk amit még nagyapánink játszottak ,de mára már feledésbe merült.
Szőttünk növényekből és az évvégét bográcsozással zárjuk
Mindenkit szeretettel várunk a műhelyben, aki eddig nem tudta, hogy " Mi a Szösz ? "
Némethné Szabó Szilvia
|