BŐRÖZÉS
A bőr ismerete is egyidős az emberiséggel. Az ősemberek a leölt állatok bőréből készítettek maguknak ruhákat, takarót, lakósátrat, csónakot.
A magyaroknál legjobban a pásztorok őrizték meg ennek a csodálatos anyagnak az ismeretét, ezért szoktuk „ Pásztorművességnek” is hívni, bár melletük még sokan foglalkoztak a bőrrel, de ők voltak azok, akik az állat lenyúzásától, a késztermékig mindent saját maguk végeztek.
Mit készítettek a pásztorok? Bocskort-ez egy lábbeli, amit főleg a parasztok és a pásztorok használtak. Pásztor kézséget: egy erszény, amiben tartottak mindenféle eszközt ami kellett a pusztai élethez, az állatokkal való gondoskodáshoz( kovát, taplót, dohányt). Ostor: Az állatok hajtására, terelésére használták. Tarisznya: ivópohár és kisebb állatok szállítására alkalmas karikák függtek rajta.
BŐRŐKKEL FOGLALKOZÓ MESTERSÉGEK:
1. TÍMÁR: Bőrkikészítéssel, egyszerű lábbelik készítésével foglalkozott. 2. TOBAKOS: Juh és kecske bőrrel dolgozott( Szattyán és korodván bőrökkel-nagyon finom, színes( piros, sárga) bőr-amit a törökök hoztak be Mo-ra). A tabán szó is török eredetű =c serzőműhely, tímárházat jelent, mivel igen sok víz kellett a munkájukhoz a Tabánok mindig vízparti települések voltak. Így Budapestnek is van egy ilyen része, amit így neveznek- Tabán. 3. VARGA: Cipő és mindenféle lábbeli készítésével foglakozott 4. CSIZMADIA: Főleg csizmát és papucsokat gyártott. 5. SZÍJGYÁRTÓ, NYERGES: Fanyereg vázra készített nyerget, szíjakat, sallangokat az állatokra. 6. SZŰCS: Az egész mesterséget magába foglalja a bőrkikészítéstől a készruháig.
MI MINDENT LEHET BŐRBŐL ELKÉSZÍTENI?
Ruhát: ősi ruhadarab a HÁTIBŐR vagy a KACAGÁNY ( szőrével lefele fordított szárazon kitört juhbőrből készült ruhadarab) A Kárpát medencében juhbőrből készült: mellény, ködmön, kozsok, suba. Lábbelik: Saruk, szandálok, bocskorok, csizmák és cipők. Edények és tárolók: Fontos szerepet játszottak a vadász és pásztornépek életében, mert vándorlásaik során nem törtek el. Főztek benne „ Kőleves”, italokat tartottak benne- Bőrtömlők, „táskákat” = tarsolyokat készítettek belőlük. Hangszer is készült: Dobok, csörgők, Duda. Lakóhely ,sátor: Főleg a nomád népeknél. Pl: Tipik az indiánoknál. Harci eszközöket: Pajzsokat főleg Afrikában, Európában- Vikingek és Ázsiában
|