A JÁTÉK:
Nincs olyan társadalom, nem volt olyan kor, nem volt és ma sincs olyan gyerek aki ne szertne játszani. A játék a gyerek életének az első, legfontosabb tevékenysége, de egyben tanulás is.
Mi mindent tanul meg a kisgyerek játék közben?
Ismerkedik a világgal, színekkel, formákkal. A nagyobbak már szívesen utánozzák a felnőttek világát- a lányok babáznak, főzőcskéznek, azt játszák amit othhon édesanyjuktól látnak. A fiúk katonásdit játszanak, lovat, szkeret, autót, repülőgépet készítenek, eljátszák, hogy ők a pilóták stb., bízonyítva férfias bátorságukat, ügyességüket.
Mindenki örömmel játszik a szabadban, erdőben, mezőkön. Itt bizony rengetek szabadtéri játékot lehet játszani, amit mi megfogunk tanulni...(pl.Métázás, csülközés, kackázás, bigézés és még sorolhatnám)Biztos ti is ismertek mai szabadban játszható játékokat- foci, kidobó, kosár stb.
A régi parasztgyerekek élete sokban különbözött a mai gyerekek életétől.
A munkából is ki kelett venniük a részüket.Őrizték az állatokat, segítettek a kertben, a ház körül és bennt is.( vízet hordtak, csirkét etettek, felsöpörtek, a nagyobb lánykák felügyeltek testvéreikre, míg édesanyjuk a házimunkát végzete.)
Játékaikkal egyben felkészültek a felnőtt életreis. A boltban vásárolt játék ismeretlen volt. A játékokat maguk a gyerekek vagy a szülők nagyszülők készítették, egyszerű természetes anyagokból. Fából, gyékényből, rongyból, kukurica csuhéből, csutkából.
Mi is megtanuljuk elkészíteni ezeket a játékokat a magunk örömére, kedvére.
Célom az ha a gyerekek megtanulják, megismerik a az anyagok felhasználási lehetőségeit, bármikor- bárhol tudjanak maguknak játékot készíteni és vele játszani. |